Yaşam

Kasvetli Ama Basit: İskandinav Sinemasından Mutlaka İzlenmesi Gereken 20 Film

İskandinav sinemasının büyüleyici dünyasına adım atmanız için hazırladığımız bu özel listede kaçırmamanız gereken 20 sinema yer alıyor.

Hazırsanız hemen başlayalım ?

20. 1001 Gram (2014)

IMDb’si: 6.3

Özet: Norveçli bilim adamı Marie, Paris’te bir seminere katılır. Seminerin konusu oldukça ilgi çekici çünkü kilogramın gerçek ağırlığı tartışılıyor. Marie artık kendi hayal kırıklıklarının, acılarının ve aşklarının terazide ne kadar ağır olduğunu sorgulayacaktır…

Yönetmen: Bent Hamer

Oyuncular: Ane Dahl Torp, Laurent Stocker, Per Christian Ellefsen

19. Deccal (2009)

IMDb’si: 6.5

Özet: Film, orman kulübesinde çocuklarını kaybettikten sonra olayı unutmaya çalışan bir çiftin yaşadığı travmayı masalsı bir görsel şölen eşliğinde aktarıyor.

Yönetmen: Lars von Trier

Oyuncular: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg

18. Hvítur, Hvítur Dagur (2019)

IMDb’si: 6.7

Özet: Ani bir kaza sonucu eşini kaybeden polis memuru Ingimundur’un ruhsal çöküş yolculuğu, kaybettiği eşinin sadakatinden şüphe etmeye başlar ve gerçeğin peşine düşmeye karar verir.

Yönetmen: Hlynur Pálmason

Oyuncular: Ingvar Sigurðsson, Ída Mekkín Hlynsdóttir

17. Einitréð (1990)

IMDb’si: 6.8

Özet: Margit ve ablası Katla, annelerinin cadı olduğu düşünülerek yakılarak öldürülmesinin ardından kaçarlar. Kız kardeşler Johan ve küçük oğlu Jonas’ın evine sığınırlar ve doğaçlama aile birliği çok geçmeden Katla’nın büyüsüne kapılır.

Yönetmen: Nietzchka Keene

Oyuncular: Björk, Bryndis, Petra Bragadóttir

16. Öldürenler (2011)

IMDb’si: 7.1

Özet: Seri katilleri bulmak için kötü şöhretli psikolog Thomas Schaeffer’ın yardımını alan ve kardeşinin ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği amansızca arayan, yakın zamanda terfi ettirilen cinayet masası dedektifi Catherine Jensen’in hikayesi.

Yönetmen: Birger Larsen

Oyuncular: Jakob Cedergren, Lars Mikkelse

15.Kon-Tiki (2012)

IMDb’si: 7.1

Özet: Norveçli kaşif Thor Heyerdahl, 1947 yılında 5 kişilik bir grupla Pasifik Okyanusu’nu geçmeye çalışır. Amacı Kristof Kolomb öncesi dönemde Güney Amerikalıların denizleri aşıp Polinezya adalarına yerleştiklerini kanıtlamaktır. Yolculuk için gerekli parayı kredi ve bağış toplayarak elde eden Heyerdahl, 101 gün sürecek 8 bin kilometrelik bir maceraya yelken açıyor. Bu arada dünyanın gözü sizin üzerinizde…

Yönetmen: Joachim Rønning, Espen Sandberg

Oyuncular: Pal Sverre Valheim Hagen, Anders Baasmo Christiansen, Gustaf Skarsgård

14.Kraftiyoten (2014)

IMDb’si: 7.1

Özet: Norveç’te kar temizleme aracı sürücüsü olan Nils, Yılın Vatandaşı Ödülü sahibidir. Oğlunun aşırı dozdan öldüğü haberini aldığında bu iddiaya inanamaz ve bu cinayetin faillerini bulmaya çalışır. Bir dizi ilginç olay ve biraz şansla Nils ismi bir yeraltı kahramanına dönüşecektir.

Yönetmen: Hans Petter Moland

Oyuncular: Stellan Skarsgård, Kristofer Hivju

13. Meydan (2017)

IMDb’si: 7.2

Özet: Christian, Stockholm’deki prestijli bir müzenin baş sanat küratörüdür ve projelerinden biri The Square adlı alandır. Bu alan, geniş bir toplumdaki farklı katmanlardan ve sosyal sınıflardan insanların küçük bir yansımasıdır. Christian, “İnsanlara güvenmeli miyiz, güvenmemeli miyiz?” sorusuyla ziyaretçileri iki farklı yoldan birini seçmeye davet ediyor.

Yönetmen: Ruben Östlund

Oyuncular: Claes Bang, Elisabeth Mos

12. Mücbir Sebep (2014)

IMDb’si: 7.2

Özet: Tomas, eşi Ebba ve çocukları Vera ve Harry, kış tatili için bir haftalığına Fransız Alpleri’ne giden İsveçli bir ailedir. Lüks bir otele yerleşen aile, tatilin ikinci gününde öğle yemeği yerken kontrollü çığla karşılaşır. Yemek yedikleri restoranın üzerine kar yağarken Tomas bir anlık refleksle karısını ve çocuklarını geride bırakarak kaçmaya başlar. Olayın bitip her şey normale döndükten sonra Tomas, Ebba’da yarattığı hayal kırıklığına tanık olur. Evliliğinin güçlü bir dönüm noktasında olduğunu fark eden Tomas, aile hiyerarşisindeki yerini yeniden kazanmaya çalışırken trajikomik anlar yaşanacaktır.

Yönetmen: Ruben Östlund

Oyuncular: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Clara Wettergren

11. Umudun Diğer Tarafı (2017)

IMDb’si: 7.2

Özet: Khaled, Finlandiya’ya sığınma talebinde bulunan ancak reddedildikten sonra yasa dışı yollardan ülkede kalan Suriyeli bir göçmendir. Khaled’in yolu kumarbaz restoran sahibi Wikström ile kesişince Helsinki’deki yeraltı hayatında bazı değişiklikler yaşanacaktır.

Yönetmen: Aki Kaurismäki

Oyuncular: Sherwan Haji, Sakari Kuosmanen

10. Hrutar (2015)

IMDb’si: 7.2

Özet: Gummi ve Kiddi kırk yıldır birbirleriyle konuşmayan iki kardeştir. Ölümcül bir hastalık aniden Kiddi’nin koyunlarına bulaşınca tüm vadi tehdit altına girer. Yetkililer salgını kontrol altına almak için bölgedeki tüm hayvanları itlaf etmeyi düşünse de Gummi ve Kiddi bu kadar kolay pes etmez ve kardeşler felaketi kendi tarzlarıyla savuşturmaya çalışır.

Yönetmen: Grímur Hákonarson

Oyuncular: Sigurður Sigurjónsson, Theodor Júlíusson

9. Uykusuzluk (1997)

IMDb’si: 7.2

Özet: Film, Kuzey Kutup Dairesi’nin yukarısındaki bir kasabada bir cinayeti araştıran bir polis dedektifini konu alıyor.

Yönetmen: Erik Skjoldbjærg

Oyuncular: Stellan Skarsgård, Sverre Anker Ousdal, Bjørn Floberg

8. Can sıkıcı Adam (2006)

IMDb’si: 7.2

Özet: Orta yaştaki Andreas bir gün kendini hiç tanımadığı bir şehirde bulur. Bu yere nasıl geldiğine dair hiçbir fikri yok. Burada sıradan bir işi, bir evi ve bir karısı var. Ancak Andreas bir şeylerin ters gittiğinin farkındadır. Bunun üzerine şehirden kaçmaya karar verir ancak şehirden kaçmanın bir yolunu bulamaz. Bir süre sonra Hugo adında bir adamla tanışır. Bu adam ona şehirden kaçması için bir miktar umut verdi. Artık Andreas bu kaçış macerasına başlamak için eskisinden daha umutludur.

Yönetmen: Jens Lien

Oyuncular: Trond Fausa, Petronella Barker, Birgitte Larsen

7. Yeniden Yapılanma (2003)

IMDb’si: 7.3

Özet: Alex son derece düzgün bir hayat sürerken, bir akşam metroda tanıştığı Aimee’yi takip etme arzusunu o kadar derinden hisseder ki, kız arkadaşı Simone’a tek kelime bile etmeden çekip gider. Aimee ile tanıştıkları anda Alex onu yıllardır tanıyormuş gibi hisseder. Mükemmel bir gece geçiren Alex, ertesi gün tekrar buluşma kararıyla eve döner. Ama geride bıraktığı hiçbir şey artık yerinde değil. Ne evi, ne ailesi, ne sevgilisi! Alex tüm geçmişini kaybetmiştir. Ona kim olduğunu söyleyebilecek tek kişi Aimee’dir. Ancak bu cephede de farklı gerçekler var. Aimee evli ve kocası, Alex’in deneyimleri hakkında bir roman yazıyor.

Yönetmen: Christoffer Boe

Oyuncular: Nikolaj Lie Kaas, Maria Bonnevie, Krister Henriksson

6. İkinci Kattan Şarkılar (2000)

IMDb’si: 7.5

Özet: İnsanların aşka olan açlığını, şaşkınlıklarını ve en önemlisi de zaaflarını anlatan dramatik bir komedi olan sinema, pek çok karakterin hayatına tanıklık eder. En göze çarpan hikaye bir baba, onun kız arkadaşı, en küçük oğlu ve oğlunun kız arkadaşının etrafında dönüyor.

Yönetmen: Roy Andersson

Oyuncular: Bengt CW Carlsson

5. Kelle Avcıları (2011)

IMDb’si: 7.5

Özet: Roger, istediği her şeye sahip olan bir adamdır. Ancak olması gerekenden çok daha lüks içinde yaşıyor. Bunu devam ettirebilmesi için ek çalışmalar yapması gerekiyor. Seçtiği ikinci iş sanat eseri hırsızlığıdır. Bir galeri açılışında tanıştığı Clas, hem iyi bir iş adayıdır, hem de Roger’ın kendisi için istediği çok pahalı bir tabloya sahiptir. Roger bu fırsatı değerlendirmek için harekete geçer ve en büyük kişisel kârını elde etmenin planlarını yapmaya başlar.

Yönetmen: Morten Tyldum

Oyuncular: Aksel Hennie, Synnøve Macody Lund, Nikolaj Coster-Waldau

4. Daha İyi Bir Dünyada (2010)

IMDb’si: 7.6

Özet: Anton, Danimarka’nın en müreffeh şehirlerinden birinde yaşayan ve Afrikalı göçmenlere ev sahipliği yapan işine trenle gidip gelen bir doktordur. Birbirinden çok farklı olan bu iki dünya arasında kalan Anton ve ailesi, kendilerini intikam ve affetme arasında zor bir ikilemde bulur ve uyumsuzluklarla dolu karşıt kavramlarla karşı karşıya kalır.

Yönetmen: Susanne Bier

Oyuncular: Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen

3. Oslo, 31 Ağustos (2011)

IMDb’si: 7.6

Özet: İlk gösterimi Cannes’da yapılan ve yönetmen Joachim Trier’in varoluşsal ideolojisini gözler önüne seren 31 Ağustos Oslo, hayatı melankoli ve yalnızlık içinde kaybolmuş, zeki, çekici ve mali açıdan güçlü bir adam olan Anders’i konu alan bir film. Şehir dışında uyuşturucu rehabilitasyonuna katılan Anders, kısa süre sonra bu sağlık merkezinden ayrılarak şehir hayatına dönecek. Şehre daha çabuk adapte olabilmek için klinikten çıkıp iş görüşmesine giden Anders, yoğun klinik hayatının ardından şehirde dolaşmaya başladı ve uzun zamandır görmediği insanlarla tanıştı. Bütün gün ve gece, umudun yardımıyla geçmişteki hatalarının hayaletleriyle savaşmaya çalışır.

Yönetmen: Joachim Trier

Oyuncular: Anders Danielsen Lie, Hans Olav Brenner, Ingrid Olava

2. Ejderha Dövmeli Kız (2009)

IMDb’si: 7.8

Özet: Ejderha Dövmeli Kız’da hapsedilmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ve ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, Harriet Vanger’in izini sürerken bir dizi cinayeti ortaya çıkarır. kırk yıl önce ortadan kaybolan; Üstelik katil ailenin bir üyesidir. Ancak Vanger hanedanının gazabına uğradıklarında avcıların avı haline gelirler.

Yönetmen: Niels Arden Oplev

Oyuncular: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre

1. Kutlama (1998)

IMDb’si: 8.1

Özet: Tüm sıradanlığıyla devam eden doğum günü yemeği, ailenin oğlu Christian’ın söz alıp konuşmaya başlamasıyla şok edici bir atmosfere bürünür. Christian, küçük bir çocukken babası Helge’nin kendisine ve yakın zamanda intihar eden ikiz kız kardeşi Linda’ya cinsel tacizde bulunduğunu açıklıyor. Bu şok edici konuşmanın ardından ortam gerginleşir ancak konuklar bu hikayeyi inandırıcı bulmaz. Ancak ölen kız kardeşin bıraktığı veda mektubu tam o sırada bulunur ve bu mektup, doğum günü şölenini altüst edebilecek güçtedir.

Yönetmen: Thomas Vinterberg

Oyuncular: Ulrich Thomsen, Henning Moritzen, Thomas Bo Larsen

konyaalti-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler