Haber

Mehmetçik’ten Kandil’e operasyon: Çok sayıda terörist öldürüldü

Türkiye, Kuzey Irak’taki terör noktalarına hava operasyonu düzenledi.

Milli Savunma Bakanlığı, Kandil ve Asos bölgelerinde çok sayıda hedefin vurulduğunu duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“PKK/KCK-PYD/YPG ve diğer terör unsurlarını etkisiz hale getirerek, Irak’ın kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını ortadan kaldırmak, sınır güvenliğinin sağlanması ve terörün kaynağında yok edilmesi amacıyla; 51. maddeden doğan hukuki yollara başvurulacaktır.” Birleşmiş Milletler Şartı’na göre savunma haklarımız doğrultusunda, Irak’ın kuzeyinde teröristlerin üs olarak kullandığı Kandil ve Asos bölgelerine 1 Eylül 2023 günü saat 00.30’da hava operasyonu düzenlendi.

Operasyonda teröristlerin kullandığı 16 mağara ağzı, 4 sığınak ve 2 malzeme deposu imha edildi; Çok sayıda terörist etkisiz hale getirilerek terör örgütünün bölgedeki varlığına ağır bir darbe vuruldu.

Operasyon öncesinde hedefler dikkatle seçilmiş, operasyonun planlanması ve yürütülmesi sırasında sivil halkın can ve mal güvenliği ile tarihi, dini, kültürel varlıklar ile çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.

Asil milletimizin kalbinden çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri; Son terörist etkisiz hale getirilene kadar ülkemizin ve milletimizin güvenliğini tehdit eden terör unsurlarını tespit etmeye ve yok etmeye kararlılıkla ve kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Detaylar geliyor…

vartohaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu